Hava Kurutucu Filtre

Kurutucu, klima döngüsünün diğer tüm parçalarını koruyan bir parçadır. Kondenser çıkışı ile genleşme valfi girişi arasında, devrenin yüksek basınç tarafında bulunur. Kurutucunun farklı rolleri vardır:

  • Nemi ve kirletici maddeleri sistemden uzak tutmak (kurutucunun kullanım ömrü boyunca)
  • Sıvının yoğuşmasını nihai hale getirmek ve sabitlemek
  • Sıvı hacmindeki değişiklikleri karşılamak
  • Yağın kompresöre geri dönmesini sağlamak

Kurutucunun düzenli olarak değiştirilmesi ciddi arızaları ve klima sistemindeki diğer maliyetli parçaların değiştirilmesini önler.

Kurutucu, devre açık olduğunda değiştirilmelidir. Örneğin, bir kaza sonrasında kondensatör hasar görürse kurutucu değiştirilmelidir aksi takdirde kurutucu devrede nemi artık tutamayacaktır ve doygunluğa ulaşacaktır. Kurutucu nem çeker bir yapıda olduğundan çok önemli bir rol oynar. Bu nedenle yenisiyle değiştirirken temel kurallara uymak önemlidir, aksi takdirde kurutucu hasar görebilir. Kurutucular, mümkün olduğunca geç, örneğin, takılmalarından hemen önce çıkartılması gereken tıpalarla donatılmıştır.

Ürün Bilgisi: Kurutucuyu yaklaşık olarak her 3 yılda bir değiştirin. Kurutucu yenisiyle değiştirilmezse döngünün işlemi bozulacak ve bu nedenle de arıza riski ortaya çıkacaktır (tıkanmış genleşme valfi, devredeki bozulmalar, vb.). Her durumda kurutucu, vakum prosedüründen hemen önce olmak üzere döngüye en son anda takılmalıdır.